گفتاریلهجهمفاهیم پایه

چگونه لهجه آمریکایی داشته باشیم؟یادگیری لهجه انگلیسی

مقدمه ای بر یادگیری لهجه انگلیسی

چرا راه دور برویم؟ در همین زبان فارسی خودمان لهجه‌های متفاوتی وجود دارد. هر لهجه‌ای ویژگی‌های منحصر به‌فرد خودش را دارد و کسانی که با یک لهجه‌ی خاص صحبت می‌کنند، حرف همدیگر را بهتر می‌فهمند. در زبان انگلیسی هم دقیقا وضع همین‌طور است و انگلیسی زبان‌ها تا دل‌تان بخواهد به لهجه‌های مختلفی حرف می‌زنند. اما دو لهجه در زبان انگلیسی استاندارد شده هستند؛ بریتیش و امریکن. شاید از خودتان یا ما بپرسید بهترین لهجه زبان انگلیسی کدام است یا درواقع لهجه آمریکایی بهتره یا بریتیش ؟

همه‌ی ما دوست داریم فیلم‌های آمریکایی بدون زیرنویس تماشا کنیم، به‌راحتی به کشورهای دیگر سفر کنیم و با گردشگران دیگر انگلیسی صحبت کنیم. به‌همین‌دلیل در سال‌های اخیر تعداد کسانی‌که به یادگیری زبان انگلیسی روی آورده‌اند به‌شدت افزایش یافته است. اما چند درصد از ما می‌توانیم با لهجه‌ انگلیسی صحبت کنیم؟ در این مقاله چطور شما را با اهمیت تسلط بر لهجه انگلیسی و راهکارهای کاربردی برای یادگیری لهجه انگلیسی آشنا خواهیم کرد.

اگر با وجود تحصیلات دانشگاهیِ زبان انگلیسی و یادگیری تمام اصول و قواعد آن، باز هم احساس می‌کنید که برخی از مردم انگلیسی‌زبان متوجه‌ منظور شما نمی‌شوند یا حالت سردرگمی از خودشان نشان می‌دهند، بدانید به‌خاطر لهجه‌ی شماست! اگر با لهجه‌ی بسیار بدی صحبت کنید، برخی از مردم متوجه‌ حرف‌های شما نخواهند شد.

مسلما هیچ‌چیز ناامیدکننده‌تر از این نیست که نتوانید منظورتان را به دیگران بفهمانید.

یادگیری لهجه‌ انگلیسی

یکی از اصول مهم در یادگیری زبان انگلیسی، طرز بیان و تلفظ صحیح کلمات است. علاوه‌برآن باید هر روز مهارت‌های صحبت‌کردن را تمرین کنید. بااین‌حال، این کافی نیست و باید تلاش کنید تا حد امکان با لهجه‌ انگلیسی صحبت کنید.

هرچند داشتنِ لهجه نشانه‌ی ضعف در صحبت‌کردن نیست، اما شنیدن کلمات و جملات تغییریافته برای شنونده غیرمنتظره است و به‌همین‌دلیل معمولا دچار سردرگمی می‌شود. البته خوبیِ ما ایرانی‌ها این است که محدودیت‌های زبانی‌مان نسبت به مردم بسیاری از کشورها کمتر است. بنابراین نگران نباشید، در این مطلب روش‌هایی کاربردی را به شما آموزش خواهیم داد که برای تسلط بر لهجه انگلیسی عالی است.

  •  لهجه امریکن انگلیسی
  •  لهجه بریتیش انگلیسی

تقویت لهجه انگلیسی یا تلفظ درست کلمات ؟ کدام مهم تر است؟

چرا مسلط شدن بر لهجه انگلیسی مهم است؟

اولین چیزی که باید بدانید این است که هر کسی، حتی خودِ انگلیسی‌زبان‌ها لهجه‌های خاص خودشان را دارند.

لهجه‌ها زیبا هستند و به زبان شخصیت می‌دهند. بدون لهجه، گفت‌وگوها کمی کسل‌کننده می‌شود. بااین‌حال برای افرادی که دانشِ زبانی متوسطی دارند، درک همه‌ی لهجه‌ها کار آسانی نیست. به‌همین‌خاطر بسیار مهم است که بتوانید انگلیسی را با لهجه‌ی اصیل و بومی آن صحبت کنید.

کسب مهارت در تلفظ و آهنگ صدا (تُن صدا یا زیروبمیِ صدا)، مهم‌ترین گام برای صحبت‌کردن به زبان انگلیسی بدون لهجه‌ی خارجی است. به‌یاد داشته باشید هرگز نمی‌توانید یک‌شبه مانند بومی‌های انگلیسی‌زبان صحبت کنید و برای این‌کار به زمان و تمرین زیادی نیاز دارید. اگر برای بهبود این مهارت سخت تلاش کنید، خواهید دید که شنوندگان، بهتر و راحت‌تر منظور شما را درک می‌کنند.

شما کدام لهجه انگلیسی را ترجیح می‌دهید؟

انگلیسی‌زبان‌ها بسته به اینکه اهل کجا هستند، لهجه‌های مختلفی دارند. یکی از لهجه‌های انگلیسی را انتخاب کنید و به همان پایبند بمانید. در غیر این‌ صورت ممکن است لهجه‌تان تلفیقی از چند لهجه‌ی انگلیسی مختلف شود که مسلما برای مخاطب گیج‌کننده خواهد بود.

در آموزش زبان انگلیسی به‌عنوان زبانِ دوم، سه لهجه‌ی متداول انگلیسی داریم:

  • لهجه‌ی آمریکایی (AmE)
  • لهجه‌ی بریتانیایی (UK)
  • لهجه‌ی استرالیایی (AUS).

به‌دلیل تفاوت‌های این سه لهجه با یکدیگر، باید فقط یکی از آنها را انتخاب کنید.

برای آموختن لهجه‌های زبان انگلیسی، منابع معتبری وجود دارد. یکی از این منابعِ معتبر، وبسایت FluentU است. این وبسایت با ارائه‌ی موزیک‌ویدئوها، تریلر فیلم‌ها، اخبار و صحبت‌های انگیزشی به شما کمک می‌کند تا لهجه‌ انگلیسی را خوب یاد بگیرید. البته درس‌های آن را می‌توانید به زبان دلخواه خودتان برگردانید. از این ویدئوها می‌توانید برای شنیدن لهجه‌های مختلف استفاده کنید. البته فراموش نکنید که برای بهتر یادگیری زبان، از امکانات بیشتری مانند فلش‌کارت‌ها، فهرست لغات، زیرنویس‌های توضیحی و نظایر آنها نیز استفاده کنید.

همه‌ی زبان‌آموزان به‌ویژه بزرگ‌سالان برای آموختن زبان انگلیسی با لهجه‌ی بومی آن، به زمان و تمرین زیادی نیاز دارند. مطالعات نشان می‌دهند که یادگیری زبانِ دوم و تسلط‌یافتن بر تلفظ آن، برای کودکان آسان‌تر از بزرگ‌سالان است. بنابراین کودکان بهتر است یادگیری لهجه انگلیسی را از سنین پایین آغاز کنند.

راهکارهایی برای یادگرفتن لهجه انگلیسی

۱. گوش‌دادن به صحبت‌های افراد بومی با لهجه‌ی موردنظرتان

یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری لهجه انگلیسی این است که به صدای صحبت‌کردن انگلیسی‌زبان‌های بومی گوش دهید و سعی کنید با آهنگ صدا و نحوه‌ی تلفظِ آنها صحبت کنید.

برای نتیجه‌ی بهتر، هنگام تماشای برنامه‌های تلویزیونی یا شنیدن فایل‌های صوتی انگلیسی سعی کنید جملات آنها را با لهجه‌ی صحیح تمرین کنید. پس از هر جمله، فایل یا ویدئوی موردنظر را متوقف کنید و جملات گوینده را بارها و بارها تکرار کنید تا ملکه‌ی ذهن‌تان شود. می‌توانید صدای خودتان را ضبط کنید و سپس آن را با صدای گوینده‌ی اصلی مقایسه کنید.

پادکست انگلیسی (فایل‌های صوتی)

اگر به مخاطب انگلیسی‌زبان دسترسی ندارید، با گوش‌دادن به فایل‌های صوتی تمرین کنید.

فهرست تعدادی از محبوب‌ترین فایل‌های صوتی با لهجه انگلیسی آمریکایی و بریتانیایی را در این مقاله بینید.
دایری لن کست نیز یکی از منابع عالی برای تمرین لهجه انگلیسی استرالیایی است.

برنامه‌های تلویزیونی

یکی دیگر از روش‌های عالی برای تقویت لهجه انگلیسی موردنظرتان، تماشای برنامه‌های تلویزیونی است.

تعدادی سریال و برنامه‌ی تلویزیونی هستند که در قالب طنز ساخته شده‌اند و در بین زبان‌آموزان طرفداران زیادی دارند. شخصیت‌های این نمایش‌ها زندگی روزمره را بازی می‌کنند و بنابراین هر بار در موقعیت‌ها و شرایط مختلفی قرار می‌گیرند. این امر به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های شنیداری و مکالمه را در خودتان تقویت کنید. می‌توانید به‌راحتی این برنامه‌ها را در اینترنت پیدا کنید و به تماشای آنلاین یا دانلود آنها بپردازید.

۲. تمرین تلفظ با کانال‌ها و سایت‌های آموزشی

برای صحبت‌کردن با لهجه انگلیسی باید تلفظ صحیح کلمات را بدانید. متأسفانه بسیاری از زبان‌آموزان از تمرینات مربوط به تلفظ در کتاب‌های آموزشی می‌گذرند و آنها را بی‌اهمیت می‌دانند. این افراد بیشتر به تمرینات مربوط به لغات و دستور زبان بها می‌دهند. البته نیازی نیست برای تمرینِ تلفظ به روش‌های کسل‌کننده‌ی «گوش کنید و تکرار کنید» کتاب‌های درسی مراجعه کنید. کافی است از کانال‌ها و سایت‌های جذاب آموزشی، فیلم‌ها و ویدئوهای موردنظرتان را دانلود کنید و از آنها برای تمرین تلفظ استفاده کنید.

۳. توجه به آهنگ و زیروبمی صدا (تُن صدا)

می‌دانیم که تلفظ درست کلمات برای مکالمه‌ی روان بسیار مهم است، اما کافی نیست. برای عالی صحبت‌کردن، علاوه‌بر تمرکز روی تلفظ صحیح کلمات باید به آهنگ صدا هم توجه کنید.

آهنگ صدا درواقع همان لحن صحبت‌کردن است که با تأکید بر ادای بخشی از کلمه، خودش را نشان می‌دهد. انگلیسی‌زبان‌ها با توجه به محل زندگی‌شان آهنگ صدای متفاوتی دارند.

به‌عنوان مثال، واژه‌ی «garage» به‌معنای گاراژ با لهجه‌ی آمریکایی‌ها به‌شکل «ga-RAGE» ادا می‌شود که تکیه‌ی آن بر بخش دوم کلمه است. درحالی‌که همین واژه با لهجه‌ی انگلیسی‌زبان‌های آفریقای جنوبی به‌صورت «GAR-age» ادا می‌شود که تکیه‌ی آن بر بخش اول کلمه است.

صحبت‌کردن با آهنگ نادرست در هنگام ادای کلمات، نه‌تنها ممکن است برای شنونده‌ی انگلیسی‌زبان گیج‌کننده باشد، احتمال دارد معنای جمله را کاملا تغییر دهد.

۴. برای تقویت آهنگ صدا، تمرین کنید

برای تقویت آهنگ صدا در زبان انگلیسی می‌توانید از همان روش‌های تقویت مهارتِ تلفظ استفاده کنید. گوش‌دادن به صحبت‌های انگلیسی‌زبان‌های بومی و تکرار با آنها برای این کار بسیار مؤثر است.

کلاس های Accent (لهجه)

به دوره تقویت لهجه انگلیسی خوش آمدید، تنها راهی که می‌توانیم با مکالمه و تلفظ انگلیسی آمریکایی تسلط بر لهجه آمریکایی یا بریتیش  تسلط پیدا کنیم شرکت در دوره اکسنت دایری لن است.

دوره آموزش تسلط به لهجه ی انگلیسی آمریکایی برای چه کسانی است:

  • هر کسی که زبان اولش انگلیسی نیست
  • هر کسی که می خواهد به لهجه آمریکایی تسلط یابد
  • هر کسی که می خواهد به لهجه بریتانیایی تسلط یابد
  • هر کسی که می خواهد مهارت های ارتباطی خود را بهبود بخشد
  • هر کسی که می خواهد مهارت ارتباطی برجسته ای در زندگی تجاری و شخصی خود داشته باشد

شرکت در دوره اکسنت(Accent) دایری لن

دایری لن موفق به برگزاری دوره های آنلاین آموزش اکسنت یا لهجه امریکن یا بریتیش در مجموعه میباشد.

جهت اطلاع از دوره های آموزشی میتوانید با مشاوران ما در تماس باشید : 26211636-021

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن