Intermediate (متوسط)برترینخواندنیمهارت

چگونه مهارت خواندن(Reading) را تقویت کنیم؟

مطالعه برای مغز به مثابه ورزش کردن است. این مهارت به افزایش تمرکز و تقویت حافظه کمکی شایان می کند. از طریق ریدینگ واژگان جدید و نیز مطالبی را که قبلا نمی دانستید فرا می گیرید.

افراد به منظور استراحت، یادگیری و حتی لذت مطالعه می کنند. اما مطالعه مطالب انگلیسی به ویژه زمانی که سطح مبتدی هستید کار چندان آسانی نیست. شاید فکر کنید برای رفع مشکل خود در مهارت ریدینگ نیاز به دوره های خاصی دارید اما لزوما ناچار نیستید این کار را انجام دهید. می توانید این کار را در منزل و در اوقات فراغت انجام دهید. همه آنچه نیاز دارید دانستن چند راهکار است که خوشبختانه در این مقاله به معرفی همین راهکارها می پردازیم.

آمادگی برای مطالعه


قبل از شروع مطالعه کمی زمان برای آمادگی در این زمینه اختصاص دهید. برای این منظور موارد زیر را انجام دهید:

الف) سطح ریدینگ خود را مشخص کنید.
اطلاع از سطح ریدینگ خود به شما کمک می کند تا منابعی متناسب با سطح خود انتخاب کنید و دائما میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید. برای این منظور می توانید از روشهای گوناگونی استفاده کنید. با شرکت در آزمون Oxford Bookworms – با کامل کردن جاهای خالی از یک داستان – می توانید به راحتی سطح ریدینگ خود را مشخص کنید.
سایت A2Z Home’s Cool برای نشان دادن سطح ریدینگ روشهای جالب دیگری مثل لیست واژگان دارد. حتی اگر نمی خواهید از این منابع هم استفاده کنید یک روش ساده برای تعیین سطح ریدینگ این است که منبعی که انتخاب می کنید برایتان قابل فهم و در عین حال کمی دشوار باشد.

ب) قبل از انتخاب هر منبع ریدینگ سطح آن منبع را مشخص کنید.
روی جلد برخی کتابها سطح آنها مشخص شده است. اگر می خواهید از سطح یک کتاب یا مقاله مطلع شوید، می توانید یک صفحه از آن را در readability-score.com قرار دهید تا بلافاصله همه جزییات در مورد سطح آن کتاب یا مقاله برایتان نمایش داده شود.

ج) مشخص کنید چه مطلبی را می خواهید مطالعه کنید.
آیا می خواهید کتابهای کودکان بخوانید یا بزرگسالان؟ تخیلی بخوانید یا غیر تخیلی؟ آیا هدفتان از خواندن انگلیسی برای یافتن شغل است یا دوستان جدید؟ پاسخ به تک تک این سوالات برای انتخاب موضوع مطالب ریدینگ بسیار مهم است. اگر نسبت به پاسخ این سوالات چندان مطمن نیستید می توانید از اینجا با کتابهای ساده انگلیسی آشنا شوید.

شما می توانید از سایتهایی مثل Goodreads یا Amazon لیست کتابهایی که توسط اعضا نوشته شده اند را جستجو کنید.

د) از کتابخانه های عمومی استفاده کنید.
می توانید از کتابهای موجود در کتابخانه های عمومی استفاده کنید. اگر کتابهای این مجموعه ها کافی نیستند، می توانید کتابخانه های دیجیتالی را امتحان کنید. همچنین می توانید از وب سایتهایی مثل Amazon و Half.com کتابها را با تخفیف بخرید. سایتهایی مثل Project Gutenberg و آمازون دارای منابع عظیمی از کتابهای دیجیتالی هستند.

ه) زمان مناسبی برای مطالعه اختصاص دهید.
زمان و مکان مناسبی برای مطالعه اختصاص دهید که بتوانید بدون هیچ مزاحمتی مطالعه کنید. مکان مطالعه شما باید از نور، دما و سکوت مناسب برخوردار باشد.

و) یک دفتر کنار خود داشته باشید.
همیشه نزدیک خود یک خودکار، مداد و دفترچه قرار دهید تا بتوانید در حین مطالعه کلمات و اصطلاحات جدید را یادداشت کنید. خب تا اینجا همه مقدمات لازم برای مطالعه فراهم شده است، اما چند لحظه صبر کنید قبل از شروع باید چند نکته مهم را به شما یادآوری کنم!

چگونه skimming کنیم؟


Skimming درست مثل تماشای تبلیغ یک فیلم است. شما با دیدن تبلیغ یک فیلم می توانید به کلیات و موضوع فیلم پی ببرید هر چند از جزییات آن اطلاعی نداشته باشید. با استفاده از این تکنیک می توانید به کلیات موضوع یک متن پی برده و نیازی به پرداختن جزئیات آن ندارید. برای استفاده از این تکنیک مراحل زیر را انجام دهید:


۱. عنوان و اولین پاراگراف را بخوانید.
۲. همه عنوانهای اصلی و فرعی را بخوانید.
۳. اولین جمله از چند پاراگراف را بخوانید.
۴. به کلمات بولد (برجسته)، کج، نمودارها، لیست ها و تصاویر دقت کنید.
۵. چشمان خود را روی متن بلغزانید و روی کلماتیکه نمی دانید مکث کنید.
۶. سعی کنید مفهوم اصلی متن را بفهمید. برای این منظور ساده ترین کار پاسخ به این پنج کلمه است: چه کسی؟ چه چیزی؟ کجا؟ کِی؟ چرا؟
۷. بیش از ۵ دقیقه به skimming نپردازید.

چگونه مطالعه کنیم؟

۱. برای بالا رفتن مهارت مطالعه باید زیاد مطالعه کنید.
همانگونه که می دانید کار نیکو کردن از پَر کردن است.

۲. عجله نکنید.
هنگام مطالعه عجله نکنید. مهم نیست که یک صفحه مطالعه می کنید یا صد صفحه. مهم این است که آنچه را می خوانید بفهمید. اگر خسته هستید مطالعه نکنید. اگر متوجه یک بخش نشدید مجددا آن مطلب را بخوانید.

۳. در صورت امکان همراه با یک کتاب صوتی مطالعه کنید.
اگر کتابی را که مطالعه می کنید دارای فایل صوتی است متن آن را همراه با گوینده کتاب بخوانید. با این کار ناچار می شوید کمی سریع تر بخوانید. در نتیجه صحبت کردن شما نیز سلیس تر خواهد شد.

۴. عبارات را بخوانید نه کلمات را.
به جای خواندن تک تک کلمات سعی کنید یک عبارت را با هم بخوانید. سعی نکنید معنی تک تک کلمات را بفهمید بلکه ببینید این کلمات در کنار هم چه معنایی دارند. (اگر اغلب در معنی کلمات گیر می کنید احتمالا دلیلش این است که آن کتاب برای شما دشوار است و باید یک کتاب ساده تر انتخاب کنید.)

۵. از نشانه های متن استفاده کنید.
استفاده از نشانه های متن به این معناست که معنی یک کلمه را از کلمات اطرافش حدس بزنید. مثلا در جمله:

The cerulean cat is in a tree.

شاید ندانید که کلمه cerulean به معنی “آبی نیلگون” است اما حداقل می توانید بفهمید که این جمله توصیف یک گربه است. فقط هنگامی به جستجوی معنی یک کلمه در دیکشنری بپردازید که خواندن ادامه یک متن بدون فهمیدن آن کلمه خاص امکان پذیر نباشد.

۶. از تخیل خود کمک بگیرید.
سعی کنید هنگام خواندن متن های انگلیسی بجای ترجمه  فارسی، جملاتی را که می خوانید در ذهن خود تصویر سازی کنید.

۷. هدفتان فهمیدن مفهوم متن باشد و سپس میزان درک خود را ارزیابی کنید.
بعد از مطالعه، چند دقیقه به خودتان فرصت دهید و راجع به آنچه خوانده اید  فکر کنید و ببینید چقدر فهمیده اید. سعی کنید هر چه را خوانده اید خلاصه کنید. می توانید آنرا بنویسید یا با صدای بلند بیان کنید. اگر همچنان قادر به انجام این کار نیستید، احتمالا به این دلیل است که بجای تمرکز روی معنا و مفهوم متن بیشتر روی تک تک کلمات تمرکز کرده اید. دفعه بعد هنگام خواندن باید کمتر روی کلمات تمرکز کنید و بیشتر روی مفهوم کلی متن تمرکز کنید.

چگونه سرعت مطالعه خود را افزایش دهیم؟

هر چند برای آموزش دوره های تند خوانی باید به افراد متخصص در زمینه آموزش تندخوانی مراجعه کنید; لیکن در اینجا به معرفی چند روش می پردازیم که می تواند در بالا بردن سرعت شما برای مطالعه موثر باشد.

۱. هنگام مطالعه زمان بگیرید.
در هر دقیقه چند کلمه میتوانید بخوانید؟ میزان سرعت مطالعه خود را اندازه گیری کنید. برای این منظور از فرمول زیر استفاده کنید:

تعداد خطوط آن صفحه x تعداد کلمات یک خط.

۲. هر دفعه یک موضوع خاص را مطالعه کنید.
شاید خواندن یک  مقاله غیر تخیلی نسبت به خواندن چند صفحه کتاب جناحی زمان بیشتری ببرد. اگر می خواهید میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنید هر بار که برای بالا بردن سرعت خود تمرین می کنید حتما یک نوع متن را مطالعه کنید.

۳. واقع بینانه هدف گزاری کنید.
هدف اولیه شما باید”تند خوانی”باشد اما سوال این است که تا چه اندازه می خواهید سریع بخوانید؟ تند خوانی فقط شامل تند خواندن کلمات نیست بلکه مهم این است که  تا چه میزان مطالب خوانده شده را درک می کنید. اگر ظرف یک دقیقه یک مقاله را مطالعه می کنید اما در پایان هیچ چیز از آن مطلب را به خاطر نمی آورید در این صورت سرعت مطالعه شما معقول نیست.

موقع مطالعه برای دنبال کردن خطوط از انگشت اشاره یا خودکار استفاده کنید. با این روش سرعت مطالعه خود را بالا می برید.

۴. همه کلمات را نخوانید.
چشمهای ما هنگام مطالعه در یک زمان فقط قادر به دیدن چند کلمه هستند. بنابراین سعی کنید بیشترین تعداد کلمات را ببینید اما نه همه کلمات را. بهتر است کلمات را به صورت بخش بخش بخوانید.

۵. بی صدا مطالعه کنید.
نه تنها نباید با صدای بلند مطالعه کنید بلکه هنگام مطالعه نباید صدای کلمات را در سر خود بشنوید.  با این عمل سرعت مطالعه شما به شدت کاهش خواهد یافت. شاید در ابتدا انجام این کار دشوار باشد اما به تدریج همراه با تمرین به این امر مسلط خواهید شد.

سخن آخر اینکه بهترین راه برای یادگیری مهارت مطالعه یک چیزاست، ” تمرین”. پس بخوانید، بخوانید و باز هم بخوانید!

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن