Basic (پایه)برترینمفاهیم پایهمهارت
موضوعات داغ

10 راهکار برای بهتر انگلیسی صحبت کردن

صحبت کردن اغلب سخت‌ترین مهارت برای یادگیری در مهارت‌های چهارگانه‌ی زبان است. گوش دادن و فمهیدن یا حتی خواندن و نوشتن نیز دشواری‌های خاص خود را دارند، اما صحبت با یک فرد انگلیسی‌زبان و نفهمیدن منظور وی و از کار افتادن ذهن قطعا تجربه‌ای بسیار تلخ و متفاوت است. اما با ترفندهای صحیح در کنار تلاش مداوم، می‌توانید به سادگی شاخ این غول را بشکنید و بهتر از قبل انگلیسی صحبت کنید. این نوشته را بخوانید تا ببینید چگونه باید انگلیسی صحبت کنیم.

روش اول: تقویت زبان انگلیسی در خانه


۱. صدایتان را ضبط کنید


وقتی در خانه با خودتان تنها هستید، هیچ دلیلی برای اضطراب وجود ندارد. می‌توانید به ذهن‌تان اجازه بدهید تا آزادانه کار کند و فکرهای مختلفی را که به ذهن‌تان می‌رسد، به زبان بیاورید و در همین حال صدایتان را ضبط کنید. در این شرایط به بهترین شکل انگلیسی صحبت می‌کنید. یک کتاب صوتی یا ویدئوی آنلاین پیدا کنید که بتوانید از آن تقلید کنید. به نظرتان انگلیسی صحبت کردن‌تان به آنچه که می‌شنوید، شباهت دارد؟

می‌توانید در حین خواندن یک کتاب، صدایتان را ضبط کنید. با این کار می‌توانید به صدای واقعی خودتان گوش بدهید و نکات ریزی مثل مِن مِن کردن یا بریده بریده حرف زدن را در جملات‌تان پیدا کنید. چندین بار صدایتان را ضبط کنید تا متوجه پیشرفت‌تان شوید.

۲. با صدای بلند بخوانید

اگر وسیله‌ای برای ضبط صدا ندارید، کافی است با صدای بلند کتاب یا هر مطلبی را بخوانید. زمان ایده‌آل انجام این کار، روزانه ۱۵ الی ۲۰ دقیقه است. با این کار به صحبت برای زمان طولانی عادت می‌کنید و گفتن جملات طولانی آزارتان نمی‌دهد. همچنین به کلماتی برمی‌خورید که می‌توانید به دایره‌ی لغات‌تان اضافه کنید.

بهترین انتخاب، کتاب‌هایی با دیالوگ‌های فراوان هستند. به هر حال، زبان در مکالمه عموما واقعی‌تر و تا حدی ساده‌تر است. خواندن شعر هم بسیار عالی است اما مکالمات بسیار کاربردی‌تر هستند.

۳. به فایل‌های صوتی، پادکست یا اخبار گوش بدهید

چگونه انگلیسی صحبت کنیم – گوش دادن به پادکست‌، باعث افزایش دایره لغات برای انگلیسی صحبت کردن می‌شود.

در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم و این یعنی اینکه حتی اگر افراد انگلیسی‌زبان اطراف‌تان وجود ندارند، دسترسی به آنها بسیار آسان است! رادیوهای خبری مختلف انگلیسی‌زبان مثل بی‌بی‌سی (BBC)، سی‌بی‌سی (CBC) یا اِی‌بی‌سی (ABC) بهترین فایل‌های صوتی برای شنیدن هستند و البته میلیون‌ها پادکست دیگر هم وجود دارند. بهترین نکته در مورد این فایل‌ها این است که افراد معمولا در آنها به طور واضح و با لهجه‌ی عام صحبت می‌کنند.

اگر می‌خواهید از شنیدن فایل‌های صوتی بیشترین استفاده را ببرید، سعی کنید در رابطه با موضوعات مورد علاقه‌تان که به انگلیسی در موردشان صحبت می‌کنید، اخبار مرتبط پیدا کنید. حتی اگر همان جملاتی را که می‌شنوید تکرار کنید، با افزایش دانش‌تان،‌ زبان انگلیسی شما نیز تقویت می‌شود.

۴. به موسیقی گوش بدهید

اگرچه گوش دادن به موسیقی به خوبی شنیدن پادکست یا اخبار صوتی نیست، باز هم تمرین مفیدی است. اگر بتوانید هر روز بر روی یک یا دو آهنگ تمرکز کنید بسیار بهتر است. فقط دقت کنید که به متن ترانه توجه کامل داشته باشید. می‌توانید متن ترانه را از گوگل دانلود کنید و همراه با خواننده بلند بخوانید.

آهنگ‌های ملایم که اشعار در آنها آرام‌تر خوانده می‌شود، انتخاب بهتری هستند. روی یک آهنگ تمرکز کنید و تا حد امکان تمام آن را حفظ کنید و معانی تمام کلماتش را بفهمید. این کار برای یادگرفتن اصطلاحات و زبان عامیانه عالی است.

۵. فیلم و سریال ببینید

انگلیسی بخشی از صحبت کردن، شنیدن یا گوش دادن است. برای این کار، راحت‌ترین انتخاب تماشای فیلم و سریال‌های انگلیسی است. قطعا می‌خواهید با زیرنویس فیلم‌ها را ببینید اما جلوی خودتان را بگیرید.

فیلم‌ها انتخاب هوشمندانه‌ای هستند، چون آنها را بارها و بارها می‌بینید و هرچه بیشتر تماشای آنها را تکرار کنید، نکات بیشتری یاد می‌گیرید. سریال‌ها هم بسیار خوب هستند چون با کاراکترها ارتباط برقرار می‌کنید و به اینکه چطور صحبت می‌کنند بیشتر توجه می‌کنید و از آنها یاد می‌گیرید.

۶. کارهای روزمره‌تان را به انگلیسی تعریف کنید


همان‌طور که روزتان را می‌گذرانید، با خودتان حرف بزنید. در حال انجام چه کاری هستید؟‌ چه احساسی دارید؟ چه چیزی می‌بینید، می‌چشید، می‌بویید یا می‌شنوید؟ چه چیزی لمس می‌کنید؟ به چه چیزی فکر می‌کنید؟ اکنون در حال خواندن این مقاله در سایت چطور هستید. احتمالا روی صندلی نشسته‌اید. به موسیقی گوش می‌دهید یا تلویزیون روشن است. احتمالات بسیار زیادی وجود دارند.

به گذشته و آینده نیز فکر کنید. قرار است چه کاری انجام بدهید؟ در گذشته چه کار کردید؟ باید به طور مداوم به آموزش زبان انگلیسی فکر کنید تا در این کار خبره شوید. هر چه بیشتر به انگلیسی فکر کنید، سریع‌تر پیشرفت خواهید کرد.

روش دوم: تقویت زبان انگلیسی با دیگران

۱. آهنگ صدا را تقلید کنید


چگونه انگلیسی صحبت کنیم – برای اینکه انگلیسی صحبت کنیم، باید ریتم صحیح را از افراد انگلیسی زبان یاد بگیریم.

هر زبانی آهنگ مخصوص به خود را دارد. امکان دارد که در گرامر به شدت قوی باشید اما وقتی ریتم درستی نداشته باشید، به نظر نمی‌رسد که انگلیسی، ‌زبان اول شماست. پس هر زمان با یک فرد انگلیسی‌زبان صحبت می‌کنید یا فیلم و سریال نگاه می‌کنید، به تأکید‌ها، تلفظ و احساسات افراد دقت کنید. چقدر دقیق می‌توانید اینها را تقلید کنید؟

در هر جمله، بخش‌هایی وجود دارد که طولانی‌تر، بلندتر و با اوج بیشتری تلفظ می‌شود. مثلا در عبارت «rock and roll» اگر بگویید «rock AND roll» بسیار عجیب به نظر می‌رسد. اما تلفظ «rockin roll» طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

۲. به حرکات دهان دیگران توجه کنید

نه تنها هر زبان آهنگ خاص خود را دارد، بلکه حرکات خاصی از دهان یعنی حرکت لب‌ها و زبان را می‌طلبد. شما می‌توانید صدای صحیح را ایجاد کنید، اما اگر حرکت دهان‌تان درست نباشد، آن صدا درست بیرون نخواهد آمد.

نمی‌توانید از یک نفر بخواهید که موقعیت کنونی زبانش را به شما بگوید. اما این کار را می‌توانید بر روی زبان مادری خودتان امتحان کنید و زمان صحبت کردن به حرکات دهان‌تان توجه کنید. اگر کسی کلمه‌ای می‌گوید که شما نمی‌توانید به خوبی تقلید کنید، حرکات مختلف دهان را امتحان کنید تا به نتیجه‌ برسید.

۳. همیشه دفتر یادداشت و فرهنگ لغات همراه‌تان داشته باشید


هرگاه با کسی صحبت می‌کنید یا مکالمه‌ی دیگران را می‌شنوید و کلمه‌ای جدید به گوش‌تان می‌خورد که معنای دقیقش را نمی‌دانید، آن را بنویسید و معنایش را پیدا کنید. به جای اینکه شب به مغزتان فشار بیاورید که «اون کلمه چی بود که معنی‌شو بلد نبودم؟»، بهتر است دفترچه‌ای همراه‌تان باشد تا همیشه آن کلمه را به یاد داشته باشید.

البته فقط نوشتن کلمه و پیدا کردن معنایش کافی نیست. بلکه باید یاد بگیرید که از آن کلمه استفاده کنید. پس هنگام شب یا فردا، این کلمه را در حرف‌هایتان بگنجانید تا تبدیل به یکی از کلمات دایره لغات‌تان شود.

۴. کلاس‌های مختلف را تجربه کنید

چگونه انگلیسی صحبت کنیم – شرکت در کلاس‌های مختلف باعث می‌شود تا زمان بیشتری انگلیسی صحبت کنیم.

اگر به کلاسی می‌روید که هر روز هفته تشکیل می‌شود، بسیار عالی است. باید تا جایی که می‌توانید در محیطی که انگلیسی صحبت می‌شود، قرار بگیرید. اما کار بهتر این است که به دو کلاس بروید تا همیشه در حال انگلیسی صحبت کردن باشید. یکی از این کلاس‌ها می‌تواند کلاسی گروهی باشد که معلم گرامر و درس‌های خسته‌کننده تدریس می‌کند و دیگری کلاسی دو نفره که به صحبت‌کردن شما دقیق توجه می‌شود. تعطیلات آخر هفته هم نباید خالی از انگلیسی باشد!

کلاس‌های مختلف انگلیسی مثل تمرین لهجه، کسب‌و‌کار، سفر و غیره وجود دارد. با توجه به حوزه‌ی مورد علاقه یا کاری‌تان، در این کلاس‌ها شرکت کنید. مثلا اگر به آشپزی علاقه دارید، در کلاس‌های تخصصی آشپزی به زبان انگلیسی ثبت نام کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن