برترین

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی در موفقیت شغلی و حرفه ای

اهمیت دانش زبان انگلیسی در پیدا کردن شغل

اهمیت یادگیری زبان در موفقیت شغلی بر همه ثابت شده است: شما می‌توانید انتظار حقوق و دستمزد بالاتر از میانگین را داشته باشید. بنابراین اگر می‌خواهید مهارتی بیاموزید که بتوانید درشغل خود پیشرفت کنید، حتما یک زبان جدید یاد بگیرید.

اما بیایید کمی عمیق‌تر بررسی کنیم؛ مهارت‌های واقعی که می‌توانید در نتیجه مهارت‌های زبانی خود انتظار داشته باشید چیست؟ و مزایای ملموس یادگیری زبان دوم در پیشرفت کار شما چیست؟

در این مقاله به بررسی دلایل اهمیت یادگیری زبان در موفقیت شغلی می‌پردازیم.

دلایل نشان دهنده اهمیت یادگیری زبان در موفقیت شغلی

 • یادگیری مهارت‌های حل مساله جهت پیشرفت کسب و کار

شاید بزرگترین اهمیت یادگیری زبان در موفقیت شغلی افزایش ذکاوت و زیرکی باشد. تجار و کارآفرینان موفق ویژگی‌های مشترکی دارند که واقعاً آنها را به سطح بالاتری در کسب و کار ارتقا می‌دهد: خلاقیت، مهارت‌های مذاکره، عقلانیت و نگرش باز.

چیزی که اتفاق می‌افتد این است که مهارت‌های شغلی شما با یادگیری زبان دوم تقویت می‌شوند. به عبارت دیگر، یادگیری زبان باعث تقویت خلاقیت، مهارت حل مسئله و تصمیم گیری شما می‌شود. شما ایده‌ها، کمپین‌ها و محصولات خلاقانه‌تری خواهید داشت، مشکلات را سریع‌تر و کارآمدتر حل می‌کنید و تصمیمات منطقی‌تری می‌گیرید. تمام این مهارت‌ها باعث ارتقا شغلی شما می‌دهد.

واقعا چه کسی این ویژگی‌ها را دوست ندارد. به طور خلاصه، به عنوان یک دستاورد مستقیم یادگیری یک زبان جدید، می‌توانید انتظار داشته باشید که بتوانید بقای خود را در بازار تضمین کنید و عملکرد بهتری در تجارت داشته باشید.

 • متفکر بهتری می‌شوید

با ارزش‌ترین دارایی شما در زندگی و کار، زبانی است که با همکاران و مشتریان خود ارتباط برقرار می‌کنید. همه ما عواقب مهارت‌های ارتباطی ضعیف را دیده‌ایم!

یکی از مزایای اصلی و اهمیت یادگیری زبان در موفقیت شغلی یادگیری یک زبان خارجی است که بر روی زبان مادر خودتان نیز تاثیر می‌گذارد. زبان اول شما از نظر واژگان، منطق و گفتمان بهبود می‌یابد، به این معنی که شما فردی تبدیل می‌شوید که می‌تواند ارتباط همه‌جانبه و بهتری با دیگران برقرار کند. به طوری که شما بهتر می‌توانید:

 1. عقاید و نظران خود را واضح‌تر بیان کنید.
 2. طرح‌ها یا ارائه‌های متقاعدکننده‌تری ارائه دهید.
 3. با مشتریان بهتر ارتباط برقرار کنید.

بنابراین اگر می‌خواهید مهارت‌های ارتباطی خود یا کارکنانتان را بهبود ببخشید، یادگیری یک زبان دیگر ممکن است یکی از بهترین ابزارهای توسعه شغلی باشد!

 • یادگیری زبان موجب کاهش هزینه می‌شود

بیایید به مزایایی بپردازیم که در نتیجه مستقیم یادگیری یک زبان جدید حاصل می‌شود.

در سال 2010، حدود 58400 شغل در زمینه ترجمه زبان وجود داشت و هر سال، دولت ایالات متحده حدود 225 میلیون دلار برای خدمات زبان هزینه می‌کند.

به عبارت دیگر، خدمات زبان یک صنعت بزرگ است، اما همچنین هزینه زیادی برای کسب و کارها – هم از نظر زمان و هم از نظر مالی – دارد.

تصور کنید که اگر کارمندان سازمان بتوانند به زبان‌های مختلفی کار کنند، در هزینه صرفه‌جویی می‌شود. با حذف نیاز به استخدام مترجم زبان برای ترجمه اسناد مهم یا مترجم برای جلسات، هزینه کلی انجام کار کاهش می‌یابد و سرعت آن افزایش می‌یابد. این هزینه‌ها را نباید دست کم گرفت – ترجمه زبان به خصوص اگر کار فوری باشد می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

برون سپاری این کار می‌تواند باعث تاخیر در کار و هزینه‌های اضافی شود. بنابراین اهمیت یادگیری زبان در موفقیت شغلی باعث می‌شود مدیریت ارتباطات درون سازمانی بسیار کارآمدتر شود.

 • باعث گسترده شدن شبکه ارتباطی می‌شود

حتما این تجربه را داشته‌اید که با دانستن زبان انگلیسی می‌توانید شبکه‌های اجتماعی خود را گسترش دهید. توانایی برقراری ارتباط به زبان خارجی باعث می‌شود که فرصت‌های ارتباطی بیشتر داشته باشید که در صورت ندانستن زبان نمی‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. به عبارت دیگر، این فرصت‌ها برای افرادی که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند، هرگز پیش نخواهد آمد. اینکه شما به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید، بلافاصله باعث ایجاد اعتماد می‌شود و رابطه را عمیق‌تر می‌کند.

بنابراین دانستن زبان، یک مزیت رقابتی بزرگی به شما می‌دهد، چراکه اکثر همکاران تک زبانه شما ارتباطاتی را که به زبان انگلیسی ایجاد می‌کنید را از دست می‌دهند.

 • ورود کسب و کار در بازارهای جدید

دنیا، زبان انگلیسی را به عنوان زبان تجاری برای تجارت پذیرفته است. پس چرا اهمیت یادگیری زبان در موفقیت شغلی مؤثر است؟ به طور خلاصه، باعث متمایز شدن شما می‌شود. تنها 7 درصد از دانشجویان کالج در یک دوره زبان ثبت نام می‌کنند. علاوه براین، کمتر از 1 درصد از افرادی که در کلاس‎ها زبان آموزی شرکت می‌کنند، به آن زبان مسلط هستند.

اگر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید، این مزیت شخصی بزرگی را به شما می‌دهد تا وارد بازارهای خارج از کشور شوید. با توانایی برقراری ارتباط به زبان آنها، موقعیت بهتری برای تجارت خواهید داشت. نه تنها می‌توانید به زبان آنها ارتباط برقرار کنید، بلکه از نظر فرهنگی نیز آگاهی بیشتری از کشور مقصد پیدا خواهید کرد.

خود را به جای کسب و کارهای خارج از کشور قرار دهید؛ ترجیح می‌دهید با چه کسی تجارت کنید؟ فردی که به زبان آنها مسلط است یا فردی که چندان با فرهنگ و زبان آنها آشنایی ندارد؟

تفاوت‌ها در فرهنگ تجاری و آداب معاشرت در خارج از کشور اغلب به اشتباه درک می‌شوند، و بسیاری از سرمایه‌گذاری‌های خارج از کشور به دلیل عدم درک اهمیت روابط بین‌فرهنگی از بین رفته‌اند.

 • باعث توسعه روابط کاری بهتر می‌شود

هنگامی که با شرکای بین‌المللی کار می‌کنید، حفظ رابطه ارزشمند تر از ایجاد شرکای جدید است. بنابراین، چگونه می‌خواهید این کار را انجام دهید؟ با همان روش‌های معمول کسب و کار؟

همانطور که احتمالاً هنگام صحبت به زبان اول خود احساس راحتی می‌کنید، شرکای بین المللی شما نیز طبیعتاً ترجیح می‌دهند تجارت را به زبان خود انجام دهند، بدون اینکه نیاز به مترجم داشته باشند. اگر با زبان و فرهنگ طرف مقابل علاقه نشان دهید، این رابطه آینده روشن‌تری خواهد داشت.

و در مواقعی که مشکلات ارتباطی ناگزیر به وجود می‌آیند، آشنایی با آداب کسب‌وکار آن‌ها اغلب می‌تواند منجر به شناسایی سوءتفاهم‌های ساده در هنگام بروز آن شده و شما را نجات می‌دهد.

در واقع زبان یک ساختار مصنوعی نیست، بلکه یک ابزار ارتباطی زنده، شفاهی و نوشتاری است که دائماً در حال تغییر است. نحوه صحبت و بیان خودمان مستقیماً با فرهنگ ما مرتبط است و البته متفاوت است، حتی اگر جهان به هم مرتبط باشد. این بسیار کمک می‌کند که خود را به جای فرهنگ بیگانه قرار دهید و درک کنید که آنها جهان را چگونه درک می‌کنند.

 • افزایش توانایی استفاده از مهارت‌های نرم

واقعا اگر تا به کنون به اهمیت یادگیری زبان در موفقیت شغلی فکرتان را مشغول کرده است بهتر است بدانید که تسلط به زبان دیگری تنها چیزی است که در کسب و کار مهم است.

همین که شما با یادگیری زبان، با فرهنگ آنها آشنا می‌شوید باعث می‌شود که بتوانید اعتماد آنها را جلب کنید. این به سرعت به اصل رابطه شما با شرکای خارج از کشور تبدیل می‌شود؛ از اتاق هیئت مدیره، سالن فرودگاه تا رستوران.

به عبارت دیگر، مهارت‌های نرم شما بهبود می‌یابد.

با درک اینکه چه زمانی باید دست بدهید، تعارف کنید یا هدیه بدهید، می‌توانید شکاف فرهنگی را پر کنید و با تمام مزایایی که برای پیشرفت شغلی شما به ارمغان می‌آورد، خود را برای همکارانتان محبوب کنید.

 • هوش بازاری شبیه شاهین پیدا می‌کنید

همانطور که آشنایی شما با زبان و فرهنگ افزایش می‌یابد، این امر به سرعت به بینش منحصر به فردی از بازارهای خارج از کشور که در آن فعالیت می‌کنید، گسترش می‌یابد.

 1. یک مدیر بازاریابی که به دنبال درک روانشناسی مصرف کننده است.
 2. یک مدیر توسعه کسب و کار که به دنبال فرصت‌های بازار بین المللی است، یا
 3. یک کارآفرین به دنبال مشتریان جدید در سطح دنیا

شما بسیار بهتر با بهره‌گیری از رسانه‌های محلی و شناسایی روندها می‌توانید تصمیم بگیرید.

به این ترتیب ذهنیتی جهانی خواهید داشت و فراتر از مرزهای خود فکر می‌کنید.

 • توسعه شغلی از طریق اشتباهات

یادگیری یک زبان خارجی شما را برای شکست آماده می‌کند که باعث می‌شود در کار خود انعطاف‌پذیرتر شوید. چرا؟ چون یادگیری زبان آسان نیست. اگر اینطور بود، آیا همه ما به چند زبان صحبت نمی‌کردیم؟

باید به اشتباه عادت کنید، دستور زبان گیج‌کننده را یاد بگیرید و در مکالمات به سختی استفاده کنید. توقع نداشته باشید که همه چیزی را که می‌شنوید را متوجه شوید.

این یک فرآیند کاملا شخصی است که سرسختی و انعطاف پذیری شما را افزایش می‌دهد.

ویژگی که بین زبان آموزان و کارآفرینان مشترک است این است که زمانی که شروع به یادگیری می‌کنند، می‌پذیرند که این فرایند با اشتباه همراه است. کسانی که موفق هستند از اشتباهات خود درس می‌گیرند، دوباره روی پای خود می‌ایستند و دوباره تلاش می‌کنند.

کشف چگونگی یادگیری یک زبان جدید، طرز فکر و نگرشی را به شما می‌دهد تا در مسیر شکست خود قدم بردارید و برای نتایج بهتر در زندگی و کار خود تلاش کنید.

 • استعدادهای خود را به خارج از کشور ببرید

نکته دیگر اینکه اگر دوست دارید بخشی از کار خود را در خارج از کشور انجام دهید، یادگیری یک زبان خارجی کوتاه‌ترین مسیر است!

برای شروع، اگر برای دولت یا یک شرکت بین‌المللی کار می‌کنید، اگر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید، فرصتی عالی برای دست یابی به موقعیت‌های بین المللی یا فرصت‌های توسعه شغلی است.

با این حال، اگر می‌خواهید به تنهایی پیش بروید، فرصت‌های شغلی بی‌پایانی به زبان خارجی در سراسر جهان وجود دارد. در حال حاضر وب سایت‌های زیادی وجود دارند که مشاغل برتر زبان را پست می‌کنند.

اما یکی دیگر از راه‌های بالقوه مفید برای کسانی که به دنبال وقفه شغلی هستند، کار در یک NGO است. همه سازمان‌های غیردولتی به افرادی با مهارت‌های زبانی نیاز دارند و فرصت‌های هیجان‌انگیز زیادی دارند، از ترجمه برای مقامات بازدیدکننده گرفته تا جلسه دولت‌ها.

 • در مصاحبه‌های شغلی متمایز خواهید بود

توانایی در صحبت کردن به یک زبان خارجی، به شما کمک می‌کند شغلی پیدا کنید و نسبت به سایر کاندیداهای تک زبانه اولویت داشته باشید. دانستن زبان دوم، شانس شما را برای یافتن شغل در میان گروهی از افراد واجد شرایط با توانایی‌های مشابه افزایش می‌دهد.

طبق مطالعه ای که در اتاق‌های بازرگانی بریتانیا در سال 2013 انجام شد، بیش از 60 درصد شرکت‌ها با موانع زبانی در تجارت خارجی مواجه هستند و فعالیت آن‌ها را محدود کرده است.

 • دریافت میزان حقوق بالاتر

کارمندانی که یک زبان خارجی یاد دارند، حقوق بیشتری دریافت می‌کنند. یک آژانس استخدام اخیراً اعلام کرده است که دانستن یک زبان خارجی می‌تواند بین 10 تا 15 درصد به حقوق شما اضافه کند.

 • امکان رشد در موقعیت کاری

توانایی صحبت کردن به یک زبان خارجی شما باعث می‌شود که بتوانید به خارج از کشور سفر کنید؛ چراکه زبان کشوری را که به آن می‌خواهید به خوبی می‌دانید. شرکت‌های کوچک به کارمندان چند زبانه نیاز دارند که بتوانند به آنها در کشف فرصت‌های تجاری جدید در کشورهای خارجی کمک کنند.

شما واقعاً نیازی به تسلط به یک زبان ندارید و گاهی اوقات با دانستن حد کافی از مهارتهای آن می‎‌تواید به اهداف خود برسید. شاید فکر کنید این شرکت‌ها برای ارتباطات خارجی خود مترجم استخدام می‌کنند، اما آنها به مدیران و نمایندگان باتجربه نیاز دارند تا با مشتریان خود به زبان خودشان ملاقات کنند و از آنها استقبال کنند. و به عنوان چهره شرکت در بازارهای خارجی فعالیت کند.

 • زبان تفکر کارفرما و شرکا را بهتر درک می‌کنید

رنه دکارت فیلسوف فرانسوی زمانی گفت: «من فکر می‌کنم، پس هستم». دکارت در قرن هفدهم می‌زیست. او متون و کتابهای متعددی را به زبان مادری خود فرانسوی و یا به زبان لاتین نوشت. چیزی که او هنوز نمی‌توانست پیش بینی کند این است که چگونه زبان، تفکر و در نتیجه فرهنگ ما را تعیین می‌کند.

دانشمندانی در مؤسسه روانشناسی ماکس پلانک در نایمگن، هلند هستند که تاثیر زبان مادری ما، بر درک ما از جهان اطرافمان را بررسی می‌کنند. برای دهه‌ها، محققان تعجب می‌کردند که چرا برخی از فرهنگ‌ها کلماتی برای توصیف فضایی مانند «راست» یا «چپ» ندارند، با این حال مردم هنوز می‌توانند جهت‌یابی کنند. فرض بر این بود که آنها نیز روابط فضایی را متفاوت تصور می‌کنند و به طور متفاوتی به آنها فکر می‌کنند.

محققان با استفاده از روش‌های اندازه‌گیری علمی مانند EEG و اندازه‌گیری میدان بینایی، مطالعات زبانی مقایسه‌ای را با زبان مادری انگلیسی، آلمانی و هلندی آغاز کردند. آنها دریافتند که ساختارهای زبانی (دستور زبان) که افراد با آنها بزرگ می‌شوند، به طور قابل توجهی بر فرآیندهای شناختی تأثیر می‌گذارد، به عنوان مثال، نحوه درک ما از تصاویر یا فیلم ها. سوژه‌های آلمانی و انگلیسی به طور خاص نشان دادند که آلمانی‌زبان‌های بومی تمایل به تثبیت و پاسخ به هدف یک خط داستانی دارند. در مقابل، انگلیسی زبانان مادری تمایل بیشتری به توجه بیشتر به خود داستان داشتند.

هر کسی که کمی زبان انگلیسی را مطالعه کرده باشد می‌تواند این را بفهمد: فعلاستمراری با “ing” پایان می‌یابد درحالی که گرامر معادلی در زبان آلمانی ندارد. بنابراین، اگر دور بعدی مذاکرات با همکاران انگلیسی شما کمی بیشتر طول بکشد، ممکن است به این دلیل باشد که برای آنها مذاکره مهمتر از نتیجه است. آنچه ما به عنوان یک تفاوت فرهنگی درک می‌کنیم را می‌توان با آموزش زبان بهتر درک کرد و احتمالاً بر آن غلبه کرد.

 • فراهم شدن امکان کار در صنایع مختلف

یادگیری زبان باعث می شود که در انواع مشاغل بتوانید مشغول به کار شوید که این امکان برای افراد تک زبانه غیرممکن یا بسیار دشوار است. برای برخی مشاغل، مانند ترجمه، توانایی‌های زبان ضروری است، اما موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که بسیار مفید هستند. این لیست متنوع شامل:

 1. آموزش زبان
 2. مشاغل در سفر و گردشگری
 3. مشاغل مهمانداری
 4. متخصصان مراقبت‌های بهداشتی
 5. مشاغل در لجستیک و توزیع

تحولی به نام اقتصاد فریلنسری

با ظهور اینترنت، فعالیت فریلنسری به شدت افزایش یافت و این افزایش به حدی جدی بود که اصلاحی به نام Freelancer Economy یا اقتصاد فریلنسرها شکل گرفت. توسعه‌ی اینترنت و فناوری اطلاعات، از دو طریق بر توسعه‌ی اقتصاد فریلنسری تاثیر داشته است:

 • تکنولوژی‌های ارتباطی، فرصت کار از راه دور و ارسال و دریافت پروژه‌ها به صورت غیرحضوری را افزایش داده و از این طریق، ظرفیت انجام کار افزایش یافته است.
 • با توسعه‌ی تکنولوژی، ده‌ها فعالیت جدید مانند خدمات طراحی سایت، امنیت وب و توسعه اپلیکیشن‌ها، شکل گرفته‌اند که در ذات خود، استعداد و پتانسیل زیادی برای کار فریلنسری دارند.

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای فریلنسرها

دوست داشته باشید یا نه، واقعیت این است که از گذشته‌های دور، دانستن زبان نشانه دانش برتر و فرهیختگی بود. زبان‌دانی باعث می‌شود که در بین افراد تاثیرگذاری بیشتری داشته باشید. در عصر امروز، سنجش میزان دانش به سطح زبان انگلیسی شما گره خورده است. پذیرفته شدن در بسیاری از مشاغل این روزها نیاز به دانش زبانی دارد و حتی بسیاری از مصاحبه‌های شغلی، به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد. بدیهی است که شما به عنوان یک فریلنسر هیچ‌گاه نمی‌توانید انتظار شرکت داشتن در پروژه‌ای بین‌المللی را بدون یادگیری زبان انگلیسی داشته باشید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن