ترکی استانبولی

به جای کنکور،Yös یا SAT بده!

آزمون یوس ترکیه با عنوان (Yabancı Öğrenci Sınavı) نام آزمونی است که فارغ التحصیلان مقطع دیپلم متوسطه تبعه های خارجی، جهت ورود به دانشگاههای ترکیه شرکت کرده و بر اساس نمره و امتیاز کسب شده در آزمون yös مجاز به انتخاب رشته و پذیرش از دانشگاههای دولتی ترکیه میشوند.

اغلب داوطلبان جهت آمادگی و قبولی در آزمون یوس با نمره بالای ۹۰ ، میبایستی در کلاس های یوس به‌صورت دوره های حضوری یا آنلاین شرکت کنند.

به‌صورت کلی آزمون یوس به منظور حضور و پذیرش در دانشگاههای دولتی ترکیه برگزار میگردد. البته برخی از دانشگاههای خصوصی نیز با این آزمون دانشجو پذیرش می کنند.

آزمون یوس سالیانه یکبار در بازه زمانی فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه برگزار می گردد.

(در صورت بروز مشکلات و یا محدودیت های ناشی از کرونا، برگزاری امتحان یوس توسط دانشگاههای ترکیه با تاخیر انجام خواهد شد.)

این آزمون در روزهای اعلام شده توسط هر دانشگاه به‌صورت مجزا و در حوزه اصلی همان دانشگاه مربوطه برگزار میشود. البته با توجه به بخشنامه اخیر سازمان یوک ترکیه برنامه ریزی بر این اساس است که آزمون MYOS یا یوس مرکزی برگزار گردد.

تا کنون در زمان نگارش مقاله جزئیات این بخشنامه اعلام نشده است، لذا به محض دریافت اطلاعات بیشتر اطلاع رسانی انجام خواهد شد.

دفترچه سوالات آزمون یوس به زبان های ترکی استانبولی و انگلیسی طراحی و ارائه داده می شود که داوطلبان هنگام ثبت نام، زبان آزمون را انتخاب میکنند.

(در بعضی از آزمونهای یوس دانشگاههای ترکیه، تست ها به زبان فارسی نیز طراحی میشود. اما در مجموع نود درصد عبارات و سوالات yös برمبنای اعداد و ارقام میباشد و داوطلبان نیازی به خواندن متن نخواهند داشت.)

کلاسهای یوس مجموعه توران آکادمی از ابتدای پاییز شروع و تا اواخر اردیبهشت ماه ادامه دارد. زمانبندی ثبت نام امتحان یوس از بهمن ماه شروع شده و گاهی به مدت یک الی دو ماه (تا فروردین ماه) به‌صورت مجزا نسبت به تاریخ اعلامی هر دانشگاه بطول می‌انجامد.

آزمون یوس شامل سوالات (ریاضی ، هندسه ، هوش) در سطح دبیرستان می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن